Малко дете, облечено в плетена шапка и пуловер, седи на дървена платформа до езеро през есента. Дърветата наоколо са обагрени в златисто, а водата на езерото отразява топлите цветове на есенния пейзаж.

Устата и гърлото са входната врата към тялото

Важно е да ги поддържаме здрави, тъй като те играят ключова роля в храносмилането, дишането и цялостното здраве.

Две малки деца, облечени топло в палта и шапки, радостно се прегръщат и се смеят на открито в естествена среда Две малки деца, облечени топло в палта и шапки, радостно се прегръщат и се смеят на открито в естествена среда

Устата е входната врата към тялото

В устата ни има огромно разнообразие от различни бактерии, вируси и гъбички, които се наричат ​​орална флора или орален микробиом. Въпреки че е почти невидим, той е първата линия на защита на Вашето тяло и също така втората по големина и най-разнообразна микрофлора след чревната флора.

Това е наистина сложна екосистема с около 770 различни вида бактерии, вируси и гъбички, живеещи там. При нормални условия те работят заедно и образуват защитна бариера срещу патогените. Устата е от съществено значение за преглъщането, храносмилането и говора, а заедно с носната кухина играе решаваща роля и за дишането.

Illustration of a human head profile showing the nasal and oral passages highlighted in blue.

Гърлото – важно за дишането и храносмилането

Микробиомът на гърлото е свързан с дишането и храносмилането. Той е основен и изключително надежден пазител срещу инфекции на дихателните пътища. Състоянието му също определя честотата и тежестта на заболявания като фарингит и тонзилит.

Докато оралният микробиом, който има силно и пряко въздействие върху цялостното здраве и благополучие на човека, може да бъде свързан с различни състояния в устата, микробиома на гърлото служи като индикатор за здравето на дихателните пътища и играе важна роля в цялостната имунна защитна на тялото. Следователно със сигурност се съгласявате, че си струва да се грижите за микробиома както на устната кухина, така и на гърлото.

Майка и две деца, всички облечени в палта и шалове, вървят ръка за ръка през гориста местност в облачен ден Майка и две деца, всички облечени в палта и шалове, вървят ръка за ръка през гориста местност в облачен ден

Възпаленото гърло често не идва само

Когато се разболеем от настинка, често ни боли гърлото. Най-често това е бактериална или вирусна инфекция на горните дихателни пътища. Това е най-често срещаното заболяване при деца в предучилищна възраст.

Настинката или възпаленото гърло може да засегне малките деца до 6–8 пъти годишно, тъй като имунната им система не е напълно развита, възрастните се чувстват неразположени средно 2–3 пъти годишно. За съжаление, такава инфекция може лесно да се разпространи в групи или семейства, поради близък контакт и споделени пространства. И, разбира се, болките в гърлото често не идват сами- те са придружени от други симптоми като температура, кашлица, хрема, кихане и понякога затруднено преглъщане. Всичко това се случва, защото микробиомът на устната кухина и гърлото не е в баланс.

Тъй като 70% от обикновените настинки се причиняват от вируси, антибиотиците често са неефективни, ненужни и дори могат да навредят. Въпреки това, ако лекарят предпише курс с антибиотици, моля, следвайте всички препоръки.

Близък план на бебе, което лежи, държи биберон и родител нежно докосва главата на бебето.

Практични съвети за бебета

Освен професионален съвет от Вашия лекар, има някои мерки за облекчаване на симптомите на вашето мъниче в случай на възпалено гърло или обикновена настинка. За съжаление няма чудодейно лекарство. Има обаче няколко неща, които можете да направите.

 

  • Не оставяйте детето си само за дълго и му осигурете малко повече сигурност от обикновено.
  • Излизайте навън заедно за половин час на ден. Свежият въздух е полезен за раздразнените лигавици.
  •  Почивката трябва да е включена в графика на деня, тъй като сънят е най-доброто лекарство.
  • Проветрявайте редовно стаята на Вашето мъниче, за да не става прекалено сух въздуха.
  • Предлагайте на детето си често течности – вода или неподсладен чай – за предпочитане на всеки половин час. Ако кърмите, правете го по-често. Течносттите помага за рехидратация на тялото, особено важно при треска.
  • Пазете малките изследователи на топло, за да предотвратите настинката. Уверете се, че са облечени според времето и сезона, тъй като студът намалява устойчивостта на лигавиците към патогени и настинката може да се развие по-бързо.
Майка държи и се усмихва на детето си на открито, облечени топло в палта и шалове в облачен ден Майка държи и се усмихва на детето си на открито, облечени топло в палта и шалове в облачен ден

Как да облекчите симптомите на настинка при деца и възрастни

Първо, моля, изяснете дали е необходима медицинска помощ. И ако имате настинка или някой друг около вас е болен, опитайте се да сведете до минимум контактите си. 

 

  • Физическата почивка, както за тялото, така и за гласа ви, може да бъде полезна. Опитайте се да останете в изправена позиция, може да Ви е по-лесно да дишате.
  • Пазете краката топли: топла вана за краката може да бъде отлично решение
  • Овлажнявайте въздуха, за да предотвратите възможността да стане твърде сух. 
  • Хидратирайте се с топли чайове – градински чай, лайка и мащерка са ефикасни билки с естествено антимикробно действие. Сварете вода и оставете да се инфузира според инструкциите. Пийте няколко чаши на ден.
  • Приемайте топли бульони, например пилешка супа, използвайте зеленчуков бульон за вегетарианци или вегани.
  • Овесената каша е лесна за преглъщане и смилане, което я прави добър вариант, когато гърлото боли.
  • Миенето на ръцете и почистването на използвани вече съдове, кърпи или четки за зъби, помага за поддържане на добра хигиена.
  • Можете да прилагате хранителната добавка BioGaia Pharax, съдържаща L. reuteri ATCC PTA 5289 и L. reuteri DSM 17938 (Protectis), допринасящи за балансиран състав на микробиома на устната кухина и гърлото по време на острата фаза на състоянието, както и витамин D, който допринася за нормалната имунна функция. Подходяща за деца над 6 месеца и възрастни.
Имунна система при бебета и малки деца

Имунна система при бебета и малки деца

Бебетата се раждат с незавършена имунна система. Тя се развива през първите три години от живота и представлява важна основа за здравето на детето в бъдеще. През това време тялото на детето се научава да се защитава срещу вредните бактерии, без да се наранява с прекомерни реакции.

Диария и повръщане

Диария и повръщане

Ако детето страда от диария или повръщане, то трябва да приема лекарства само ако е предписано от лекар. Въпреки това, родителите могат да предприемат стъпки, за да възстановят баланса в чревната флора на малкото дете, като добавят BioGaia капки или таблетки.