Човек, който държи чаша вода и хапче, подготвя се да вземе лекарството

Антимикробната резистентност – тихата пандемия

Подкрепи чревния микробиом с прием на BioGaia Protectis.

Учен в лаборатория, изследващ петриево блюдо на бюрото си.

Антибиотиците – революция в медицината на 20-ти век

Антибиотиците са важни лекарства, които помагат за терапията на инфекции, причинени от бактерии, и спасяват животи, като унищожават или намаляват растежа на определени бактерии. Терминът антибиотик означава „срещу живота“ и се използва, когато говорим за лекарство, което убива микробите. За лечение на различни инфекции се използват различни антибиотици и само лекар може да ги предпише.

Антибиотиците се използват от години за лечение на специфични и сериозни инфекции или за предотвратяване на някои видове бактериални инфекции. В наши дни сме изправени пред ново предизвикателство- увеличаване на антибиотичната резистентност. Ускорява се, наред с други неща, от прекомерен или неправилен прием на антибиотици, многократен избор на определени антибиотици или консумация на месо от животни, хранени с антибиотици. При антибиотиците важи принципът „по-малкото е повече“.

 

 

Как „работят“ антибиотиците?

Антибиотиците са изключително добри в това, което правят. Започват да действат веднага след първия прием.

Антибиотиците са „войни“, които предотвратяват размножаването на бактериите (бактериостатични) или ги убиват (бактерицидни), като нарушават метаболизма им. Тъй като вирусите нямат собствен метаболизъм, антибиотиците не действат срещу тях. Антибиотиците помагат на тялото да се защити. Най-известният антибиотик е пеницилинът, открит от Александър Флеминг и произведен от плесен, наречена Penicillium notatum. Колко бързо ще подействат антибиотиците зависи от състоянието, което лекуват, но подобрението често настъпва в рамките на часове.

3х3 умни съвета за антибиотичен курс

 1) Доверете се на лекар да реши дали се нуждаете от антибиотик.

  • Не изисквайте да Ви бъде предписан антибиотик ненужно, например, за терапия на вирусна инфекция. 
  • Ако лекар Ви изпише антибиотик, следвайте правилните препоръки за прием. 
  • Никога не започвайте антибиотичен курс без лекарско наблюдение. 

2) Доверете се на лекар да реши от какъв антибиотик и за колко дълго време се нуждаете.

  • Никога не използвайте антибиотик, който е останал от предишно боледуване. 
  • Не приемайте антибиотик предписан на друг и не споделяйте Вашата рецепта с друг. 
  • Не прекратявайте приема на антибиотик преди лекар да Ви го е казал и не приемайте антибиотик по-дълго от предписаното. 

3) Доверете се на Вашия лекар да реши кой пробиотик може да балансира Вашия чревен микробиом.

  • Единствено медицински специалист знае кой пробиотик е подходящ. 
  • Прием на пробиотик без правилна препоръка е безсмислено действие. 
  • Правилният избор на пробиотик може да бъде в помощ на борбата с антибиотичната резистентност. 
Усмихнат лекар в бяла лабораторна престилка със стетоскоп, седнал и говорещ на пациент.

Антимикробна резистентност

Антимикробната резистентност (AMR), която включва и антибиотичната резистентност, нараства и застрашава ефективното лечение и превенция на широк спектър от инфекции. Днес AMR е една от най-големите опасности за здравето на населението по света.  

Бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите могат да бъдат изначално резистентни към антибиотици (естествена резистентност) или да се променят с времето чрез мутация (придобита резистентност) и да станат нечувствителни към лекарствата . В този случай говорим за AMR. За съжаление, резистентните бактерии могат прекомерно много да се размножат и да предадат своята резистентност на други бактерии. В резултат на това антибиотиците стават неефективни и инфекциите остават неизлекувани, което може да бъде животозастрашаващо и увеличава риска от разпространението им. Микроорганизмите, които развиват антимикробна резистентност, понякога се наричат ​​„супербактерии“, тъй като са почти неунищожими. Като следвате горепосочените правила, можете да допринесете за намаляване на собствения  риск от AMR.

Антибиотици при деца

Антибиотици при деца

Понякога, когато детето е болно, антибиотиците са единственият избор. Но те не са универсално решение и биха могли да засегнат храносмилането, ако не се приемат разумно.

Антибиотици при възрастни

Антибиотици при възрастни

Въпреки, че антибиотиците ни помагат в много от случаите, те могат да окажат влияние върху храносмилателната система. Можете да добавите полезни бактерии, с които да подпомогнете възстановяването на чревната микрофлора.